Specifik upphandling hälsoinformatiker till KS precisionsmedicin
Deadline:N/A
Tender information
Sweden
Stockholms län
Type
Contract award
Procedure
Other multiple stage procedure
Ref. number
K 2026-5849-2
Estimated value
SEK 1,255,000
Duration
17/08/2026 - 31/12/2026
Renewals
01/01/2027 - 30/06/2027
Karolinska universitetssjukhuset är i behov av konsultstöd i form av systemutvecklare och hälsoinformatiker för teknisk vidareutveckling inom området för medicinsk diagnostikflöden med fokus på genetisk diagnostik. Uppdraget avser arbete med applikationer för strukturerad hantering av labbprover, beställningar, rapporter och genomikdata. Denna specifika upphandling avser hälsoinformatiker. Upphandlingen för systemutvecklare publiceras separat samtidigt.
Buyer
Region Stockholm - Serviceförvaltningen
2321000016
ida.paldan@regionstockholm.se
Contract award
Documents
Original notices
Document name | Upload date | File size | |
|---|---|---|---|
| 1 Sept 2026, 00:05 | 16.34 kB | ||
| 1 Sept 2026, 08:03 | 21.33 kB |
Buyer
Region Stockholm - Serviceförvaltningen
2321000016
ida.paldan@regionstockholm.se
Contract awarded
Important dates
1 Sept - Publication date
Unlock Full Access with Mercell Bidding Business Plus