Vammaispalvelulain mukainen lyhytaikainen huolenpito, Etelä-Savon hyvinvointialue
Deadline:N/A
Tender information
Etelä-Savo
Etelä-Savo
Type
Contract award
Procedure
Restricted procedure
Ref. number
22664
Estimated value
€116,000,000
Duration
31/07/2026 - 30/07/2030
Hankinnan kohteena on vammaispalvelulain (675/2023) mukainen lyhytaikainen huolenpito (24 §) Etelä-Savon
hyvinvointialueelle ostopalveluna.
Oman perheen tai muun läheisen kanssa asuvalla vammaisella henkilöllä on oikeus saada lyhytaikaista huolenpitoa silloin, kun huolenpidosta vastaavat läheiset ovat omaan elämäänsä liittyvien velvoitteiden taikka levon tai virkistyksen tarpeen vuoksi lyhytaikaisesti estyneet huolehtimasta vammaisesta henkilöstä, jok tarvitsee silloin apua tai tukea päivittäisissä toimissa tai valvontaa turvallisuuden vuoksi.
Hankinta on jaettu kolmeen (3) osa-alueeseen seuraavasti:
1. Yksilöllisesti kotiin toteutettu lyhytaikainen huolenpito
2. Ryhmämuotoinen lyhytaikainen huolenpito (esim. päivätoimintayksikön yhteydessä)
3. Lyhytaikainen osapäivänen huolenpito asumispalveluyksikön yhteydessä
Tarjoaja voi jättää tarjouksen yhteen tai useampaan hankinnan osa-alueeseen.
Sopimuskauden arvioidaan alkavan 1.8.2026 ja päättyvän 31.7.2028.
Sopimukseen liittyy optio sopimuskauden jatkamisesta kahdella optiovuodella (1 + 1).
Optiot voidaan ottaa käyttöön vuosi kerrallaan tai samalla ilmoituksella molemmille vuosille.
Optiovuosien käyttämisestä päätetään erikseen ja ilmoitetaan noin kolme (3) kuukautta ennen kiinteän sopimuskauden päättymistä.
–
Lot nr.: 1
Yksilöllisesti kotiin toteutettu lyhytaikainen huolenpito
Yksilöllisesti kotiin toteutettu lyhytaikainen huolenpito.
Type of contract: Services
Authority: Sansia Oy
Duration contract start date : 08/01/2026 00:00:00
Duration contract end date : 07/31/2030 00:00:00
–
Lot nr.: 2
Ryhmämuotoinen lyhytaikainen huolenpito (esim. päivätoimintayksikön yhteydessä)
Ryhmämuotoinen lyhytaikainen huolenpito (esim. päivätoimintayksikön yhteydessä)
Type of contract: Services
Authority: Sansia Oy
Duration contract start date : 08/01/2026 00:00:00
Duration contract end date : 07/31/2030 00:00:00
–
Lot nr.: 3
Lyhytaikainen osapäivänen huolenpito asumispalveluyksikön yhteydessä
Lyhytaikainen osapäivänen huolenpito asumispalveluyksikön yhteydessä
Type of contract: Services
Authority: Sansia Oy
Duration contract start date : 08/01/2026 00:00:00
Duration contract end date : 07/31/2030 00:00:00
Buyer
Sansia Oy
Contract award
+ 7 more