Udbud af opførelse af almene boliger i Carlsberg Byen i totalentreprise

Deadline:4 Sept 2026, 10:00

Tender information
Byen København
Type
Contract
Procedure
Negotiated with a call for competition
Ref. number
4036956
Estimated value
DKK 220,000,000
Duration
3 years
fsb udbyder herved totalentreprisekontakt på opførelse af almene boliger i Carlsberg Byen. Den udbudte opgave omfatter opførelse af i alt 213 almene boliger, fordelt på 117 ungdomsboliger, 73 familieboliger og 23 småfamilieboliger med tilhørende fællesarealer, teknikrum og lignende. I alt drejer det sig om ca. 14.300 etagemeter som planlægges opført på hjørnet af Ny Carlsberg Vej og Lagergade, indpasset på det sidste byggefelt i den nye bydel, jf. tillæg 7 til lokalplan 432 Carlsberg II, Valby og Vesterbro/Kgs. Enghave. Udbuddet gennemføres som en totalentreprise og opgaven er kendetegnet ved håndtering af svære byggepladsforhold, som bl.a. indgår som et konkurrenceelement. For en nærmere beskrivelse af totalentrepriseudbuddet henvises til udbudsbekendtgørelsen samt udbudsmaterialet i sin helhed
Buyer
FSB
buyer-email@mail.com
organization number

Documents

Document name
Upload date
File size
First document.pdf1 Jan 1970, 00:001 Bytes
Second document.pdf1 Jan 1970, 00:001 Bytes
Deadline passed
Important dates
7 Jul - Publication date
4 Sept - Deadline
Unlock Full Access with Mercell Bidding Business Plus
Start your free trial to explore exclusive features that help you win more tenders, faster:
AI-Powered Tender Insights
Buyer Contact Info
Key Tender Timelines

Already have an account?

Your privacy is important to us

We use cookies to improve your experience and evaluate each item on our site. By clicking further, you accept our use of cookies.