Osallistumispyyntö: Lääkinnälliset pienlaitteet, DPS
Deadline:31 Dec 2028, 10:00
Tender information
Finland
Type
Contract
Procedure
Restricted procedure
Ref. number
481573
Estimated value
€9,000,000
Sansia Oy perustaa dynaamisen hankintajärjestelmän (DPS) lääkinnällisistä pienlaitteista. Hankinnassa mukana olevia tilaajia ovat Pohjois-Savon, Etelä-Savon, Pohjois-Karjalan hyvinvointialueet (jatkossa HVA) ja Servica Oy.
Hankinnan kohteena ovat terveydenhuollon lääkinnälliset pienlaitteet sekä niihin liittyvät laitesidonnaiset tarvikkeet ja huoltopalvelut. Tämän dynaamisen hankintajärjestelmän (DPS) lääkinnälliset pienlaitteet ovat: verenpainemittarit, kuumemittarit, happivirtausmittarit, potilasvaa`at, imulaitteet ja pulssioksimetrit sekä Infuusioautomaatit ja ruiskupumput.
Dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa tarkennetaan kilpailutettavat tuotteet sekä käyttöpaikat hyvinvointialueilla.
Sansia Oy hyväksyy järjestelmään kaikki osallistumishakemuksen jättäneet hakijat, jotka täyttävät tarjoajille asetetut soveltuvuusvaatimukset. Hankinnat tehdään dynaamisen hankintajärjestelmän sisällä erillisillä tarjouspyynnöillä. Dynaaminen hankintajärjestelmä päättyy 31.12.2028.
Dynaamisen hankintajärjestelmän perustamisvaiheessa osallistumishakemuksen jättämiselle on varattu vähintään 30 päivää siitä päivästä, jona hankintailmoitus on lähetetty julkaistavaksi. Perustamisvaiheen aikana ei voida tehdä dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisiä kilpailutuksia. Hankintavaiheeseen siirrytään tammikuussa 2024 ja ensimmäiset hankinnat on suunniteltu toteutettavaksi vuonna 2024. Dynaamisella hankintajärjestelmällä on tarkoitus hankkia lääkinnällisiä pienlaitteita useampaan käyttökohteeseen ja erikoisalalle.
Sansia Oy käsittelee perustamisvaiheessa saapuneet osallistumishakemukset 10 työpäivän kuluessa perustamisvaiheen päättymisen jälkeen. Perustamisvaiheessa vastaanotetut osallistumishakemukset voidaan käsitellä yhdellä päätöksellä, joka koskee kaikkia perustamisvaiheen aikana saapuneita osallistumishakemuksia.
Järjestelmään voi hakeutua toimittajaksi koko järjestelmän voimassaoloajan. Järjestelmään hakeutuminen ei tarkoita suoraan osallistumista kilpailutettaviin hankintoihin, vaan tarjoajan tulee hyväksymisen jälkeen erikseen jättää tarjous avattaviin kilpailutuksiin. Hankintasopimuskohtaiset vaatimukset, kuvaukset ja muut asiakirjat ovat nähtävillä kilpailutuksen avaushetkellä dynaamiseen järjestelmään hyväksytyille toimijoille. Voimassa oleviin sopimuksiin eli jo kilpailutettuihin hankintoihin ei voi jättää tarjousta ennen kuin kilpailutus avataan uudelleen.
–
Lot nr.: 1
1. Verenpainemittarit
Erikois- ja perussairaanhoidossa käytettävät verenpainemittarit.
Last tender date: 12/31/2028 10:00:00
Type of contract: Supplies
Authority: Sansia Oy
Document URL: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=481573&tpk=a61e18cc-1756-4406-9aa4-84373551592a
Tenders URL: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=481573&tpk=a61e18cc-1756-4406-9aa4-84373551592a
Duration contract start date : 01/19/2024 22:00:00
Duration contract end date : 12/30/2028 22:00:00
Lot involves: DynamicPurchasingSystem
Criteria definitions: Cost: ()
–
Lot nr.: 2
2. Kuumemittarit
Erikois- ja perussairaanhoidossa käytettävät kuumemittarit.
Last tender date: 12/31/2028 10:00:00
Type of contract: Supplies
Authority: Sansia Oy
Document URL: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=481573&tpk=a61e18cc-1756-4406-9aa4-84373551592a
Tenders URL: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=481573&tpk=a61e18cc-1756-4406-9aa4-84373551592a
Duration contract start date : 01/19/2024 22:00:00
Duration contract end date : 12/30/2028 22:00:00
Lot involves: DynamicPurchasingSystem
Criteria definitions: Cost: ()
–
Lot nr.: 3
3. Happivirtausmittarit
Erikois- ja perussairaanhoidossa käytettävät happivirtausmittarit.
Last tender date: 12/31/2028 10:00:00
Type of contract: Supplies
Authority: Sansia Oy
Document URL: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=481573&tpk=a61e18cc-1756-4406-9aa4-84373551592a
Tenders URL: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=481573&tpk=a61e18cc-1756-4406-9aa4-84373551592a
Duration contract start date : 01/19/2024 22:00:00
Duration contract end date : 12/30/2028 22:00:00
Lot involves: DynamicPurchasingSystem
Criteria definitions: Cost: ()
–
Lot nr.: 4
4. Potilasvaa´at
Erikois- ja perussairaanhoidossa käytettävät potilasvaa´at.
Last tender date: 12/31/2028 10:00:00
Type of contract: Supplies
Authority: Sansia Oy
Document URL: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=481573&tpk=a61e18cc-1756-4406-9aa4-84373551592a
Tenders URL: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=481573&tpk=a61e18cc-1756-4406-9aa4-84373551592a
Duration contract start date : 01/19/2024 22:00:00
Duration contract end date : 12/30/2028 22:00:00
Lot involves: DynamicPurchasingSystem
Criteria definitions: Cost: ()
–
Lot nr.: 5
5. Imulaitteet
Erikois- ja perussairaanhoidossa käytettävät imulaitteet.
Last tender date: 12/31/2028 10:00:00
Type of contract: Supplies
Authority: Sansia Oy
Document URL: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=481573&tpk=a61e18cc-1756-4406-9aa4-84373551592a
Tenders URL: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=481573&tpk=a61e18cc-1756-4406-9aa4-84373551592a
Duration contract start date : 01/19/2024 22:00:00
Duration contract end date : 12/30/2028 22:00:00
Lot involves: DynamicPurchasingSystem
Criteria definitions: Cost: ()
–
Lot nr.: 6
6. Pulssioksimetrit
Erikois- ja perussairaanhoidossa käytettävät pulssioksimetrit.
Last tender date: 12/31/2028 10:00:00
Type of contract: Supplies
Authority: Sansia Oy
Document URL: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=481573&tpk=a61e18cc-1756-4406-9aa4-84373551592a
Tenders URL: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=481573&tpk=a61e18cc-1756-4406-9aa4-84373551592a
Duration contract start date : 01/19/2024 22:00:00
Duration contract end date : 12/30/2028 22:00:00
Lot involves: DynamicPurchasingSystem
Criteria definitions: Cost: ()
–
Lot nr.: 7
7. Infuusioautomaatit ja ruiskupumput
Erikois- ja perussairaanhoidossa käytettävät infuusioautomaatit ja ruiskupumput.
Last tender date: 12/31/2028 10:00:00
Type of contract: Supplies
Authority: Sansia Oy
Document URL: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=481573&tpk=a61e18cc-1756-4406-9aa4-84373551592a
Tenders URL: https://tarjouspalvelu.fi/sansia?id=481573&tpk=a61e18cc-1756-4406-9aa4-84373551592a
Duration contract start date : 01/19/2024 22:00:00
Duration contract end date : 12/30/2028 22:00:00
Lot involves: DynamicPurchasingSystem
Criteria definitions: Cost: ()
Buyer
Sansia Oy
Contract award
Documents
Buyer
Sansia Oy
Open for offers
849 days left
Important dates
11 Dec - Publication date
31 Dec - Deadline
Unlock Full Access with Mercell Bidding Business Plus