KU MT14 Virologisk Center - Totalrådgivning

Deadline:5 Oct 2026, 12:00

Tender information
Byen København
Type
Contract
Procedure
Negotiated with a call for competition
Evaluation criteria
Price, Quality
Estimated value
DKK 35,000,000
Duration
57 months
Bygningsstyrelsen udbyder en aftale om totalrådgivning vedrørende etablering af Virologisk Center i en eksisterende bygning til brug for Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet (SUND) ved Københavns Universitet (KU). Virologisk Center skal etableres som en laboratoriefacilitet til forskning i virus tilhørende risikogruppe 2 og 3 (BSL3) samt arbejde med genetisk modificerede virus klassificeret som GMO klasse 2 (GMO2). Laboratoriefaciliteten skal udføres som en indeslutningsfacilitet, der kan godkendes og klassificeres til BSL3- og GMO2-niveau. Faciliteten skal overholde krav i danske regelsæt og herudover skal relevante internationale manualer, standarder, guidelines samt best practice på området inddrages og lægges til grund – såvel metodemæssigt i form analyser, risiko- og kvalitetsstyring som i form af løsningsvalg, udførelse og verifikation heraf. Projektets specialiserede karakter forudsætter derfor stærke rådgivningskompetencer generelt - og herunder specialistkompetencer inden for biocontainment - med indgående erfaring fra tilsvarende byggerier samt kendskab til gældende danske og internationale krav til BSL3-laboratorier. Projektet omfatter et bruttoareal på ca. 520 m². Projektet forventes gennemført med tidlig inddragelse af en leverandør af barrieresystem, mens øvrige arbejder forventes udbudt i 1-2 storentrepriser med Bygningsstyrelsen som bygherre og Københavns Universitet som bruger. Anslået værdi for kontrakt: 35 mio. kr. Der er tale om et ikke-bindende skøn baseret på Bygningsstyrelsens nuværende budgetforudsætninger. Der henvises i øvrigt til udbudsmaterialet. Udbudsbetingelserne indeholder en nærmere beskrivelse af opgaven og udbudsforløbet, og det øvrige materiale indeholder en beskrivelse af opgavens omfang

KU MT14 Virologisk Center - Totalrådgivning

Se punkt 2.1 udbudsbekendtgørelsen.

Buyer
Bygningsstyrelsen
buyer-email@mail.com
organization number

Documents

Document name
Upload date
File size
First document.pdf1 Jan 1970, 00:001 Bytes
Second document.pdf1 Jan 1970, 00:001 Bytes
No time limit
33 days left
Important dates
1 Sept - Publication date
5 Oct - Deadline
Unlock Full Access with Mercell Bidding Business Plus
Start your free trial to explore exclusive features that help you win more tenders, faster:
AI-Powered Tender Insights
Buyer Contact Info
Key Tender Timelines

Already have an account?

Your privacy is important to us

We use cookies to improve your experience and evaluate each item on our site. By clicking further, you accept our use of cookies.