Vammaispalvelulain mukainen valmennus, Etelä-Savon hyvinvointialue

Deadline:N/A

Tender information
Kymenlaakso
Finland
Etelä-Savo
Etelä-Savo
Kymenlaakso
Type
Contract award
Procedure
Restricted procedure
Ref. number
603543
Estimated value
€116,000,000
Duration
01/08/2026 - 31/08/2026
Hankinnan kohteena on vammaispalvelulain (675/2023) mukainen valmennus (7 - 8 §) Etelä-Savon hyvinvointialueelle ostopalveluna. Valmennuksen tarkoituksena on vahvistaa vammaisen henkilön itsenäisessä elämässä tarvittavia taitoja ja parantaa vammaisen henkilön toimintakykyä elämän muutostilanteissa. Valmennuksen avulla voi olla myös mahdollista harjoitella itsenäiseen asumiseen liittyvien asioiden hoitoa ja niiden suunnitelmallista toteuttamista tai julkisen joukkoliikenteen käyttöä tavoitteena itsenäinen liikkuminen tai sen avulla voidaan lisätä valmiuksia henkilökohtaisen avun käyttämiseen. Valmennus vastaa tuen tarpeeseen, joka ei ole pysyvä tai pitkäaikainen. Hankinta on jaettu viiteen (5) osa-alueeseen seuraavasti: - Osa-alue 1: Valmennus tiedollisten ja toiminnallisten taitojen ja sosiaalisen vuorovaikutuksen harjoitteluun - Osa-alue 2: Autismikuntoutusohjaus autismikirjon henkilölle - Osa-alue 3: Viittomakielen opetus - Osa-alue 4: Puhetta tukevien ja korvaavien menetelmien ohjaaminen - Osa-alue 5: Vammaisen henkilön toimintakyvyn, toimintaympäristön tai perhetilanteen muuttuessa taikka muissa vastaavissa elämän muutostilanteissa annettava tuki Tarjoaja voi jättää tarjouksen yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Sopimuskauden arvioidaan alkavan 1.8.2026 ja päättyvän 31.7.2028. Sopimukseen liittyy optio sopimuskauden jatkamisesta kahdella optiovuodella (1 + 1). Optio voidaan ottaa käyttöön vuosi kerrallaan tai samalla ilmoituksella molemmille vuosille. Optiovuosien käyttämisestä päätetään erikseen ja ilmoitetaan noin kolme (3) kuukautta ennen kiinteän sopimuskauden päättymistä. Hankittava palvelu on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnöllä ja sen liitteissä.

Valmennus tiedollisten ja toiminnallisten taitojen ja sosiaalisen vuorovaikutuksen harjoitteluun

Valmennus tiedollisten ja toiminnallisten taitojen ja sosiaalisen vuorovaikutuksen harjoitteluun

Autismikuntoutusohjaus autismikirjon henkilölle

Autismikuntoutusohjaus autismikirjon henkilölle

Viittomakielen opetus

Viittomakielen opetus

Puhetta tukevien ja korvaavien menetelmien ohjaaminen

Puhetta tukevien ja korvaavien menetelmien ohjaaminen

Vammaisen henkilön toimintakyvyn, toimintaympäristön tai perhetilanteen muuttuessa taikka muissa vastaavissa elämän muutostilanteissa annettava tuki

Vammaisen henkilön toimintakyvyn, toimintaympäristön tai perhetilanteen muuttuessa taikka muissa vastaavissa elämän muutostilanteissa annettava tuki

Buyer
Sansia Oy
buyer-email@mail.com
organization number
Contract award
tenderer iconFenixCare Oytenderer status icon trophyAwarded
tenderer iconValidia Oytenderer status icon trophyAwarded
tenderer iconSavas-Säätiö SRtenderer status icon trophyAwarded
+ 18 more

Documents

Document name
Upload date
File size
First document.pdf1 Jan 1970, 00:001 Bytes
Second document.pdf1 Jan 1970, 00:001 Bytes
Contract awarded
Important dates
4 Nov - Publication date
Unlock Full Access with Mercell Bidding Business Plus
Start your free trial to explore exclusive features that help you win more tenders, faster:
AI-Powered Tender Insights
Buyer Contact Info
Key Tender Timelines

Already have an account?

Your privacy is important to us

We use cookies to improve your experience and evaluate each item on our site. By clicking further, you accept our use of cookies.